Předejte nám své cenné postřehy a zaručené opravy k informacím v této knize. Archiv klubu obsahuje velké množství sportovních výsledků, textů a nepopsaných fotografií. Budeme rádi za každé jejich zpřesnění. Staňte se součástí tvorby historie atletického klubu!
HISTORIE
Kniha 120 let – STAŇTE SE SPOLUTVŮRCI
Pro zobrazení formuláře je potřeba se přihlásit přes Váš Google účet (Gmail). V případě problémů s formulářem můžete zaslat připomínku na e-mail: historie@atletikahk.cz nebo přes zprávu WhatsApp na číslo:+420 608 772 827.
VAŠE PŘIPOMÍNKY POMOHOU ZPŘESNIT HISTORII KLUBU.
Děkujeme
Stručná historie oddílu
První světová válka hodně utlumila rozvoj atletiky.Řady atletů prořídly, válka si vybrala svou daň. Až návštěva krajanů z Ameriky vedená prof. Pipalem pomohla vzkřísit atletiku ve městě.Toto oživení vyústilo v přijetí atletického odboru SK Hradec Králové ČsAAU na její valné hromadě v únoru 1920. Od té doby se atletika v Hradci rozvíjela rychlým tempem. V samotném Hradci byli atleti organizováni nejen v SK, ale i v Sokole, DTJ, Orlu, YMCE a v řadě dalších klubů.V roce 1926 pořádal Hradec Králové mistrovství Československa v maratónu. V meziválečné době, v roce 1935 byl také dobudován atletický stadionu, tenkrát ještě se čtyřmi drahami a škvárovým povrchemZa II. světové války byla řada sportovních organizací zakázaná. Atleti se většinou soustředili do SK Hradec Králové, kde jich v té době bylo registrováno 70.V roce 1948 byl Hradec Králové hostitelem dalšího mistrovství. Nyní v kategorie junioři.
Největší hvězdou hradecké atletiky konce 40.let a v letech padesátých, byl všestranný atlet Míla Moravec. Dodnes drží oddílový rekord na 400m př. 53,3. Tento čas pochází z roku 1949.Ze stejného roku pochází i jeho výkon v desetiboji 7071 bodů, který je rovněž platným oddílovým rekordem.V 50. letech se začala výrazněji projevovat ženská atletika.V roce 1952 na našem stadionu proběhlo mistrovství Československa v pětiboji žen.Ve stejné době začíná v hradecké atletice působit jako činovník a trenér legenda hradecké atletiky Antonín Bezdíček, jehož jméno se pojí s hradeckou atletikou až do let 80.V roce 1953 byl také prakticky svépomocí rekonstruován stadion z roku 1935.
Nejpodstatnější změnou bylo rozšíření dráhy ze čtyřproudé na šestiproudou. Šedesátá léta v hradecké atletice měla další dvě hvězdy. Byl to kladivář Josef Matoušek. reprezentant a olympionik, jehož výkon 68,78m v roce 1963 byl československým rekordem a dodnes je i rekordem oddílovým.Druhou hvězdou byl vytrvalec Josef Tomáš. Tento bývalý reprezentant a olympionik drží dodnes oddílové rekordy v bězích na 800 m, 1500m, 5 km, 10 km, a 3 km př. Však se v té době také podařilo družstvu mužů postup do I. ligy. V té době byla v našem oddílu řada výborných atletů. z nichž se někteří objevili i v reprezentačním družstvu. (např. sprinter Jiří Kynos, pozdější mistr Evropy na 4x100m)Stále výrazněji se prosazovaly i ženy. Za všechny jmenujme alespoň pozdější světovou rekordmanku a mistryni Evropy Jaroslavu Jehličkovou.
V roce 1961 Hradec pořádal hned dvě mistrovství Československa. V červenci proběhly závody starších žáků a říjnu mužské a ženské víceboje.1963 byla postavena podle pokynů Jaroslava Sibery černá škvárová dráha. Tehdy jedna z nejlepších v Československu. Ve stejném roce se na stadionu konalo mistrovství republiky dospělých. Tolik národních rekordů jako tehdy nebylo na žádném jiném mistrovství překonáno. V 70. letech měla hradecká atletika rovněž řadu výborných závodníků. Do Hradce se vrátil Jaroslav Vidrna a z této doby je jeho oddílový rekord v hodu diskem. Své náčiní vrhl do vzdálenosti 56,58 m.Mezi ženami vynikly : Sprinterka Valerie Mlynarčíková ( jako dorostenka zaběhla v roce 1974 200 m za 25,0 vt.), překážkářka a dálkařka Galina Kudrnová (dodnes drží oddílový rekord ve skoku dalekém výkonem 611 cm), vrhačka Jitka Kostková ( jako dorostenka hodila v roce 1968 disk do vzdálenosti 42,60 m).V 70. letech vznikly také v Hradci Králové sportovní třídy se zaměřením na atletiku a Tréninkové středisko mládeže. Na Základní škole Štefcově je každoročně otevírána třída se zaměřením na lehkou atletiku.
V roce 1977 se v Hradci Králové konalo mistrovství Československa žáků a žákyň.V 80. letech do hradecké atletiky negativně zasáhlo zabrání stadionu, který začal sloužit jako sklad stavebního materiálu pro stavbu 50timetrového bazénu. V těch letech byla omezená možnost trénování a závodění v domácích podmínkách. Protahující se stavba krytého bazénu znamenala další atletické živoření. Družstva mužů i žen spadla do nejnižších soutěží, čest zachraňovaly kategorie žákovské. Jakmile se někdo nadějný v dorosteneckých kategoriích objevil, odcházel za lepšími podmínkami jinam nebo předčasně s atletikou skončil Jen někteří se později vrátili zpět.. Byli to např. skokan a vícebojař Vítězslav Perun, vrhač Milan Brzek. V ženských kategoriích to pak byly např. sprinterky Jana Volencová a Eliška Kaplanová. Až v letech 1992-1997 byl stadion postupně obnovován, alespoň tak, že se na něm mohly pořádat méně významné závody.